Menü
Hat Tipi Isı Algılama Sistemleri
Ürün Kodu: #16

Hat tipi ısı dedektörleri (LHD) , temelde bir çift iletken ve ısıya dayanıklı kablodan oluşur. Bu kablolar normalde birbirinden ısı karşısında eriyen polimer koruyucu bir tabaka ile ayrılmıştır. Ortam sıcaklığı belirli bir değere ulaştığında koruyucu tabaka erir ve teller birbirine değerek kısa devre oluşturur. Bu kısa devre, sistemde alarm olarak algılanır. Bir alarmdan sonra sistemin tekrar kullanılması için bu eriyen bölgenin bulunup değiştirilmesi gerekmektedir, aksi halde yeniden kullanılamaz. 

Yapı ve işletme açısından çeşitli hat tipi ısı dedektörü iki kısıma ayrılır.
Analog Tip LHD
Bu çeşit hat tipi ısı dedektörleri kablo uzunluğu boyunca toplanılan bilgiye göre işlem yapar. İletkenler arasındaki direnç ısının yükselmesi ile birlikte değişeceğinden (azalacağından ) panel bu direnci izleyerek alarm takibi yapar.
 
Dijital Tip LHD
Bu çeşit hat tipi ısı dedektörlerinde, kablo uzunluğu boyunca herhangi bir noktadaki sıcaklık değeri kontrol edilebilir. Dedektörün iletkeni üzerindeki, daha önceden belirlenen sıcaklık değerinde eriyecek olan polimer malzeme kısa devre etkisi yapar ve panel de bunu alarm olarak algılar. Üreticiler tarafından çevre sıcaklıklarına göre değişik sıcaklık değerlerine duyarlı hat tipi ısı dedektörleri üretilmektedir.
 
Standart kablo alarm sıcaklık değerleri şunlardır.
Part
Number
Alarm
Temperature
Rating
Outer
Extrusion
Coloursing
TH68 68C/155F Violet
TH88 88C/190F White
TH105 105C/221F White
TH185 185C/365F Red
TH68N* 68C/155F Black
TH88N* 88C/190F Black
TH105N* 105C/221F Black
 
Kullanım Alanları:
Kablo kanalları,  güç dağıtım üniteleri, transformatörler, motor kontrol merkezleri, depolar, maden ocakları, petrol boru hatları, köprüler, iskeleler, marinalar, uçak hangarları, konveyörler, bilgisayar odaları, elektrik panoları, tüneller gibi klasik noktasal tipteki dedektörlerin yeterli koruma sağlayamadığı mekanlarda hat tipi ısı dedektörlerinin kullanımı etkin bir koruma sağlar.
Eskişehir Web Tasarım